ԽՍՀՄ-ում ծնված հայերի համար կհեշտացվի Ռուսաստանում կացության իրավունք ստանալը
Ռուսաստանի ներքին գործերի նախարարությունն առաջարկել է հեշտացնել ԽՍՀՄ-ում ծնված օտարերկրացիների համար Ռուսաստանում կացության իրավունք ստանալը, հաղորդում է РИА Новости-ն՝ հղում անելով ՆԳ փոխնախարար Ալեքսանդր Գորովոյին:
Մասնավորապես, առաջարկվում է կացության իրավունք տրամադրել՝ շրջանցելով ժամանակավոր բնակության փուլը:
Բացի այդ, նախագիծը ենթադրում է առանց պայմանների ժամանակավոր բնակության իրավունք տալ բարձր որակավորում ունեցող արտասահմանցի մասնագետներին, ովքեր գործունեություն են ծավալում Ռուսաստանում՝ առնվազն 6 ամսում՝ սկսած դիմելու օրվանից:
Գորովոյի խոսքով՝ նախարարությունը պատրաստ է մինչև օգոստոսի 31-ը կառավարության քննարկմանը ներկայացնել այդ օրինագիծը:

Армянам, родившимся в СССР, станет проще получать вид на жительство в России
МВД России предлагает выдавать вид на жительство иностранцам, родившимся в СССР, в упрощенном порядке, передает РИА Новости со ссылкой на слова первого заместителя главы МВД России Александра Горового.
Вид на жительство, в частности, предлагают выдавать, минуя стадию временного проживания.
"Прорабатывая поручение президента, мы предлагаем: иностранным гражданам, имеющим в России близких родственников или рожденных на территории РСФСР и состоящих в советском гражданстве, выдавать вид на жительство, минуя стадию получения РВП", — пояснил Горовой.
Кроме того, проект предполагает без условия временного проживания выдавать вид на жительство высококвалифицированным специалистам из-за рубежа, осуществляющим в России деятельность не менее шести месяцев до дня обращения с заявлением.