Պուտինը Թրամփին առաջարկել է քննարկել երկկողմ հարաբերություններում առկա «ցավոտ կետերը»
Ինչպես արդեն նշել ենք, Հելսինկիի նախագահական նստավայրի դահլիճում տեղի է ունեցել Ռուսաստանի և Միացյալ Նահանգների նախագահների հանդիպումը:
«Ես ուրախ եմ հանդիպել Ձեզ Ֆինլանդիայի հյուրընկալ հողի վրա: Ժամանակն է հանգամանորեն խոսելու ինչպես երկկողմ հարաբերությունների, այնպես էլ աշխարհի ցավոտ խնդիրների շուրջ, իսկ դրանք բավականին շատ են»,- հայտարարել է Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինը Դոնալ Թրամփի հետ դեմ առ դեմ հանդիպման սկզբում:
ԱՄՆ-ի նախագահն էլ իր հերթին նշել է, որ «կա թեմաների մեծ շարք, որոնք պետք է քննարկել», այդ թվում առևտրային, ռազմական, ինչպես նաև Չինաստանի հետ հարաբերություններին առնչվող հարցերը:
«Մեր երկու երկրներն ունեն մեծ հնարավորություններ, որպեսզի կարողանան կարգավորել փոխհարաբերությունները»,- ասել է Դոնալդ Թրամփը:

Путин и Трамп раскрыли карты
В Готическом зале президентского дворца в Хельсинки начались переговорылидеров России и США Владимира Путина и Дональда Трампа.
"Мне приятно встретиться с вами на гостеприимной земле Финляндии. Настало время поговорить обстоятельно как о двусторонних отношениях, так и о различных болевых точках в мире, а их достаточно много", — заявил президент России в начале встречи тет-а-тет с Дональдом Трампом.
При этом Путин отметил, что до этого стороны постоянно контактировали по телефону и уже несколько раз встречались в рамках различных международных мероприятий, передает "Интерфакс".
В свою очередь президент США указал, что "есть огромное количество тем, которые нам надо обсудить", в их числе он назвал торговлю, военные вопросы, а также отношения с Китаем.
"У наших двух стран есть огромная возможность для того, чтобы наладить наши взаимоотношения", — подчеркнул Дональд Трамп.