Հունաստանն արտաքսում է ռուս դիվանագետներին՝ երկրի գործերին միջամտելու համար. ԶԼՄ-ներ
Հունաստանի բարձրաստիճան դիվանագիտական աղբյուրները հաղորդել են, որ երկու ռուս դիվանագետների արտաքսում են երկրից՝ ազգային անվտանգության դեմ անօրինական գործողությունների համար, ևս երկուսին արգելվել է մուտք գործել հունական տարածք: Այս մասին «Գազետա»-ի փոխանցմամբ, հաղորդում է «Կաթիմերինի» թերթը:
Ինչպես նշվում է, Աթենքը նման գործողություններով պատասխանում է Հունաստանի ներքին գործերին ռուս դիվանագետների անօրինական միջամտությանը:
«Աթենքի դիվանագետների դեմ մեղադրանքների թվում են տեղեկատվության հավաքման և տարածման փորձերը, ինչպես նաև պետական պաշտոնյաների կաշառակերությունը»,- ասվում է հոդվածագիրը՝ միևնույն ժամանակ ընդգծելով, որ Հունաստանը ցանկանում է լավ հարաբերություններ պահպանել Ռուսաստանի հետ:
«Դիվանագիտական աղբյուրները նշում են, որ Աթենքի որոշումը վերաբերում է բացառապես այս չորս մարդկանց գործողություններին և դա բացարձակ չի առնչվում Ռուսաստանի նկատմամբ Հունաստանի ընդհանուր վերաբերմունքին»,- գրում է թերթը
Մեկ այլ աղբյուրի համաձայն, Ռուսաստանի պատասխանը կհանգեցնի իրավիճակի սրման:
Ավելի վաղ հաղորդվել էր, որ Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինը հեռախոսազրույցի ժամանակ Հունաստանի վարչապետ Ալեքսիս Ցիպրասին հրավիրել է Ռուսաստան:

СМИ: Греция высылает российских дипломатов за вмешательство в дела страны
Высокопоставленные дипломатические источники в Греции сообщили о высылке из страны двух российских дипломатов «за противоправные действия против национальной безопасности», еще двум запретили въезд на греческую территорию. Об этом сообщает газета «Катимерини».
Как отмечается, такие действия Афин являются ответом на незаконное вмешательство российских дипломатов во внутренние дела Греции.
«Среди обвинений Афин в адрес дипломатов — попытки сбора и распространения информации, а также подкуп государственных чиновников», — говорится в материале.
При этом в статье подчеркивается, что Греция хочет сохранять хорошие отношений с Россией.
«Дипломатические источники отмечают, что решение Афин относится исключительно к действиям этих четырех человек, а не к общему хорошему отношению Греции к России», — пишет газета.
По словам одного из источников, ответные действия России приведут к обострению ситуации.
Ранее сообщалось, что российский призидент Владимир Путин в ходе телефонного разговора пригласил премьер-министра Греции Алексиса Ципраса посетить Россию.