Թերեզա Մեյը սպառնացել է պաշտոնանկ անել Բորիս Ջոնսոնին
Մեծ Բրիտանիայի վարչապետ Թերեզա Մեյը կառավարության անդամներին խոստացել է պաշտոնանկ անել ԱԳՆ ղեկավար Բորիս Ջոնսոնին և մյուս նախարարներին, եթե նրանք փորձեն խոչընդոտել Եվրոմիությունից Մեծ Բրիտանիայի դուրսբերման հարցով կառավարության ծրագրին, հաղորդում է The Times-ը:
«Մենք դեռ մշակում ենք Brexit-ի հարցով մեր դիրքորոշումը, ես կառավարության իմ գործընկերներին թույլ եմ տվել արտահայտել իրենց անձնական դիրքորոշումը: Եվ այժմ, երբ առաջարկը համաձայնեցվել է, անհրաժեշտ է հավաքական պատասխանատվություն կրել»,- պարբերականը մեջբերում է Մեյի խոսքը:
Քննարկումների արդյունքներով կառավարության ղեկավարը հայտարարել է, որ Մեծ Բրիտանիան ԵՄ-ին առաջարկել է ազատ առևտրի գոտի ստեղծել և սահմանել ապրանքների և գյուղատնտեսական մթերքի ցուցակը, որոնք չեն հայտնվի հետագա սահմանափակումների ներքո:
Սակայն այս ծրագիրը ձեռնտու չի թվացել առավել «կոշտ» մոտեցման կողմնակիցներին, ովքեր կարծում են, որ այդպիսով Մեծ Բրիտանիան կպահպանի ԵՄ-ից կախվածությունը:

Мэй пригрозила уволить главу МИД Великобритании Джонсона, пишут СМИ
Премьер-министр Британии Тереза Мэй пообещала членам правительства отправить в отставку главу МИД Бориса Джонсона и других министров, если они попытаются сорвать план кабмина по плавному выходу из Евросоюза. Об этом пишет газета The Times.
"Пока мы прорабатывали нашу позицию по Brexit, я позволила коллегам по кабинету выражать личную позицию. Теперь, когда предложение согласовано, дела обстоят иначе — наступает момент нести коллективную ответственность", — приводит издание слова Мэй.
Ранее британские министры согласовали коллективную позицию Лондона по Brexit. По итогам дискуссий глава кабмина объявила, что Британия предложит ЕС создать зону свободной торговли и обозначить перечень промышленных товаров и сельскохозяйственной продукции, которые не подпадут под будущие ограничения.
Эта программа не устроила сторонников более "жесткого" подхода к условиям выхода страны с единого европейского рынка. По их мнению, реализация такого плана сохранит зависимость Великобритании от ЕС и создаст преимущество для глобальных корпораций в ущерб местным производителям.