Հյուսիսային Կորեան ազատ է արձակել ձերբակալված 3 ամերիկացիներին
Հյուսիսային Կորեայում ազատ են արձակվել ԱՄՆ-ի 3 քաղաքացիները, ովքեր պատիժ էին կրում արևմտյան հատուկ ծառայությունների օգտին լրտեսելու համար: Նրանք ԱՄՆ պետքարտուղար Մայք Փոմփեոյի հետ մեկնել են հայրենիք:
Ազատ են արձակվել 65-ամյա Կիմ Դոն Չուլը (ձերբակալվել էր 2015թ. հոկտեմբերին), Թոնի Քիմը (ձերբակալվել էր 2017թ. ապրիլին) և Կիմ Հաք Սոնը (ձերբակալվել էր 2017թ. մայիսին):
Բոլոր նրանք Հարավային Կորեայից են, սակայն ունեն ամերիկյան քաղաքացիություն: Ազատ արձակվածները շնորհակալություն են հայտնել ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփին և Աստծուն.
«Մենք ցանկանում ենք մեր խորին երախտագիտությունը հայտնել Միացյալ Նահանգների ղեկավարությանը, նախագահ Թրամփին, պետքարտուղար Փոմփեոյին և ամերիկացիներին, որ մեզ տուն վերադարձրեցին: Մենք շնորհակալ ենք Աստծուն, մեր ընտանիքներին և մեր ընկերներին, ովքեր աղոթում էին մեր վերադարձի համար»:
Ավելի վաղ Թրամփը Twitter-ի իր էջում գրել էր, որ Փոմփեոն գտնվում է Հյուսիսային Կորեայում և հանդիպել է ձերբակալվածների, ինչպես նաև Հյուսիսային Կորեայի առաջնորդ Կիմ Չեն Ինի հետ:

Три американца поблагодарили Бога и Трампа за вызволение из КНДР
В Северной Корее освобождены три гражданина США, которые отбывали там наказание по обвинению в "преступлениях против государства" или шпионаже в пользу западных спецслужб. Все трое уже улетели из КНДР на родину вместе с госсекретарем Майком Помпео.
На свободу вышли все три американца, которых удерживали в КНДР. Это 65-летний Ким Дон Чул (задержан в октябре 2015 года), Тони Ким (задержан в апреле 2017 года) и Ким Хак Сон (под стражей с мая 2017 года).
Все они родом из Южной Кореи, но на момент задержания в КНДР имели американское гражданство.
Все трое поблагодарили президента США Дональда Трампа и госсекретаря Майка Помпео за свое освобожнеие.
"Мы хотели бы выразить нашу глубокую благодарность правительству Соединенных Штатов, президенту Трампу, госсекретарю Помпео и американскому народу за то, что они вернули нас домой, - говорится в их заявлении. - Мы благодарим Бога, наши семьи и наших друзей, которые молились за нас и за наше возвращение".
Белый дом объявил, что трое американских граждан были освобождены северокорейскими властями в знак доброй воли перед запланированной встречей лидеров двух государств.
"Я рад сообщить, что госсекретарь Майк Помпео сейчас в воздухе на пути назад из Северной Кореи с тремя прекрасными джентльменами, которых все так сильно жаждут увидеть. Кажется, они в добром здравии", - написал в "Твиттере" президент США Дональд Трамп.