ԱՄՆ-ը կարգելի իր քաղաքացիների գործարքները ռուսական բանկերում և ՌԴ պարտատոմսերի շուկայում
ԱՄՆ Կոնգրեսում ՌԴ պարտատոմսերի և պետական բանկերի արգելքի ծրագիր են նախապատրաստում: Այս մասին հաղորդում է Vesti-ն:
Ծրագրի համաձայն՝ արգելքն առաջարկվում է սահմանել պատժամիջոցների սահմանման ամսաթվից՝ ապրիլի 6-ից ոչ ուշ, քան 90 օր անց:
Օրենքի ընդունման դեպքում ԱՄՆ քաղաքացիներին կարգելվի մասնակցել ՌԴ պարտատոմսերի առքուվաճառքի
գործարքներին:
Օրենքի ծրագիրը Ռուսաստանի ինքնիշխան պարտքը բնութագրում է որպես՝
- պարտատոմսեր, որոնք թողարկվել են ՌԴ ԿԲ-ի, Ազգային բարեկեցության ռուսական հիմնադրամի, ՌԴ ֆինանսների նախարարության կամ գործակալների կամ ցանկացած նման այլ հաստատությունների փոխկապակցված անձանց կողմից 14 օրից ավելի մարման ժամկետով,
- Ռուսաստանի ԿԲ-ի, Ազգային բարեկեցության ռուսական հիմնադրամի կամ ֆինանսների նախարարության հետ արժույթի փոխանակման մասին նոր համաձայնագրեր, որոնց ժամկետը գերազանցում է 14 օրը,

США готовят запрет на облигации РФ и госбанков
Согласно проекту закона, запрет предлагается ввести не позднее чем через 90 дней после даты введения санкций — с 6 апреля.
Закон в случае его принятия запретит гражданам США участвовать в сделках по покупке-продаже гособлигаций РФ, или иным образом, которые выпущены через 180 дней после даты введения санкций.
Проект закона определяет суверенный долг России как:
— облигации, выпущенные Центральным банком России, Российским фондом национального благосостояния, Минфином РФ или агентами, или аффилированными лицами любого такого учреждения со сроком погашения более 14 дней;
— новые соглашения о валютном свопе с Центральным банком России, Российским фондом национального благосостояния или Минфином, срок действия которого превышает 14 дней;
— любой другой финансовый инструмент, продолжительность или срок погашения которого составляет более 14 дней.