ՌԴ ԱԳՆ-ն հայտնել է, թե որ երկրները կարող են «Նովիչոկ»-ի մատակարարները լինել
Ռուսաստանի արտաքին գործերի նախարարությունը «Նովիչոկ» անվանումով քիմիական զենքի ծագման ամենահավանական աղբյուրների անուներ է տվել՝ Բրիտանիան, Սլովակիան, Չեխիան, Շվեդիան և հնարավոր է՝ ԱՄՆ-ը: Այս մասին РИА Новости-ի փոխանցմամբ հայտարարել է ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան:
«Հետաքննության արդյունքում Ռուսաստանին վերաբերող ինչպե՞ս հնարավոր է նման եզրակացություն ստանալ, երբ նրանք մեզ չեն տվել այդ նմուշները: Ռուսաստանում երբևէ չի եղել «Նովիչոկ» անվանումով քիմիական զենքի ուսումնասիրություն: Տրամաբանորեն նրանք չունեն այդ նյութը, չպետք է լինի: Ի՞նչ նմուշներով նրանք համեմատեցին՝ այսպիսի եզրակացության գալու համար: Եզրակացությունը ծագում է ինքնին. գուցե նույնիսկ ոչ մի եզրակացություն, բայց հարցեր: Դա նշանակում է, որ նրանք ունեն նմուշներ, որոնք թաքցնում են, կամ այդ ամենն ընդհանրապես սուտ է՝ սկզբից մինչև վերջ»,- հայտարարել է Զախարովան:
Հիշեցնենք՝ ռուս նախկին հետախույզ Սերգեյ Սկրիպալի և նրա դուստր Յուլիայի թունավորման համար Լոնդոնը մեղադրում է Ռուսաստանին՝ պնդելով, որ «Նովիչոկ» նյութերի խմբին պատկանող նյարդակաթվածային թույնը պատրաստված է ԽՍՀՄ-ում: Ռուսական կողմը հերքում է հանցանքին իր ներգրավվածությունը:
Ավելի վաղ Զախարովան Լոնդոնի գործողություններն անվանել է «տեղեկատվական և քաղաքական շոու» ​​և Ռուսաստանի դեմ ներկայացված մեղադրանքները՝ «բացարձակ խելացնոր»:

В МИД рассказали, какие страны могли быть поставщиками "Новичка"
российском МИД назвали наиболее вероятные источники происхождения газа "Новичок". Это Британия, Словакия, Чехия, Швеция и, возможно, США, заявила официальный представитель внешнеполитического ведомства Мария Захарова.
"Каким образом было получено заключение об имеющем отношение именно к России следе, если они не передали нам эти пробы? Ведь, по логике, у них этого вещества нет, не должно быть. С какими образцами у себя они сравнивали, чтобы сделать это заключение? Вывод напрашивается сам собой, может быть, даже и не вывод, а вопросы: значит, у них есть образцы, которые они скрывают, либо это вообще все вранье от начала до конца", — сказала она в эфире телеканала "Россия 24".
По словам Захаровой, наиболее вероятный источник — те страны, в которых с конца 1990-х ведутся интенсивные исследования веществ из проекта "Новичок": Великобритания, Словакия, Чехия и Швеция. "По поводу США тоже надо ставить вопрос", — заметила представитель МИД.