«Մեծ Բրիտանիայում թունավոր նյութ կիրառելու հրամանն արձակել է Պուտինը». Բորիս Ջոնսոն
Մեծ Բրիտանիայի արտաքին գործերի նախարար Բորիս Ջոնսոնը հայտարարել է, որ Միացյալ Թագավորության տարածքում նյարդապարալիտիկ նյութի կիրառման հրաման է արձակել ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը:
«Մենք ոչինչ չունենք Ռուսաստանի դեմ: Տեղի ունեցածը չպետք է ռուսաֆոբիայի հանգեցնի: Կարծում ենք, որ նյարդապարալիտիկ նյութի օգտագործման հրամանն արձակել է Պուտինը: Դա հրաման էր՝ օգտագործելու այդ նյութը Մեծ Բրիտանիայում՝ եվրոպական պետությունում, Երկրորդ համաշխարհային պատերազմի տարիներից ի վեր առաջին անգամ»,- ասել է Ջոնսոնը:
Ջոնսոնի այս հայտարարությունը Ռուսաստանում «դիվանագիտական պարկեշտության աններելի խախտում» են անվանել: Կրեմլի մամուլի խոսնակ Դմիտրի Պեսկովը հերթական անգամ հերքել է այդ դեպքին Ռուսաստանի ներգրավվածությունը:

Борис Джонсон: Приказ использовать химоружие в Британии отдал Путин
Министр иностранных дел Великобритании Борис Джонсон заявил, что приказ использовать нервно-паралитическое вещество на территории Соединенного Королевства, вероятно, отдал лично президент России Владимир Путин.
"Мы ничего не имеем против России. Произошедшее не должно привести к русофобии. Это раздор с Путиным и Кремлем, и мы думаем, что, чрезвычайно вероятно, это был его приказ – использовать нервно-паралитическое вещество не территории Великобритании, европейского государства, впервые со времен Второй мировой войны", – заявил Джонсон.
В Кремле обвинения в адрес Путина назвали "непростительным нарушением дипломатических приличий". Пресс-секретарь президента России Дмитрий Песков в очередной раз отверг причастность России к инциденту.