Պուտինը ռուս-բրիտանական հարաբերությունների ճգնաժամի հարցով անվտանգության խորհրդի նիստ է հրավիրել
ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը անվտանգության խորհրդի նիստ է հրավիրել, որում քննարկվել է Մեծ Բրիտանիայում, Սոլսբերիում ռուս նախկին հետախույզ Սերգեյ Սկրիպալի և նրա դստեր թունավորման հետաքննության հետ կապված իրավիճակը, հաղորդում է Ntv-ն: Մարտի 4-ին Սկրիպալն ու նրա դուստրը՝ Յուլիան, հայտնաբերվել էին անգիտակից վիճակում, այժմ նրանք կոմայի մեջ են:
Կրեմլի մամուլի խոսնակ Դմիտրի Պեսկովը հայտնել է, որ ԱԽ նիստի ժամանակ մանրամասն քննարկվել է ռուս-բրիտանական հարաբերությունների ճգնաժամը՝ «Սկրիպալի գործի» ֆոնին:
Պեսկովը նշել է ԱԽ-ի դիրքորոշումը: «Խորհուրդը ծայրահեղ մտահոգված է: Իսկ Բրիտանիան, խորհրդի անդամների կարծիքով, ապակառուցողական և սադրիչ դիրքորոշում է զբաղեցրել»,- ասել է Կրեմլի մամուլի խոսնակը:

Путин обсудил с Совбезом кризис в российско-британских отношениях
Президент России Владимир Путин на специальном заседании Совета Безопасности обсудил ситуацию с расследованием отравления в английском Солсбери бывшего российского двойного агента, а ныне гражданина Британии Сергея Скрипаля и его дочери Юлии. Напомним, 4 марта их нашли в бессознательном состоянии, сейчас они в коме. Причиной британские правоохранители называют нервно-паралитический газ «Новичок», который, по их предположениям, разработан и изготовлен в России.
По словам пресс-секретаря президента Дмитрия Пескова, состоялось «детальное обсуждение ситуации, возникшей в российско-британских отношениях на фоне так называемого дела Скрипаля».
Позицию Совбеза Песков тоже обозначил — правда, всего в нескольких словах. Совет, пояснил он, выражает крайнюю обеспокоенность. А Британия, по мнению членов Совбеза, заняла «деструктивную и провокационную позицию».