Լուկաշենկոն սպառնացել է վրեժխնդիր լինել Ռուսաստանից
Բելառուսը չի հանդուրժի Ռուսաստանի կողմից բելառուսական կաթի ներկրման արգելքն ու կպատասխանի այդ քայլին: Այս մասին հայտարարել է Բելառուսի նախագահ Ալեքսանդր Լուկաշենկոն երկրի փոխվարչապետ Միխայիլ Ռուսիի հետ հանդիպման ժամանակ, փոխանցում է БЕЛТА-ն:
«Հատուկ ծառայություններն ինձ տեղեկացրին, որ Նոր Զելանդիայից կամ ինչ-որ այլ տեղից չոր կաթ են բերում: Ավելցուկ է հայտնվել, և նրանք սկսել են մեզ սպասեցնել, դեռևս իրացնում են այդ կաթը բարձր գներով: Այդ իսկ պատճառով նրանց դուր չի գալիս էժան կաթը»,- ասել է Լուկաշենկոն:
Նա հավելել է, որ Բելառուսը հետագայում ևս կշարունակի կաթ վաճառել Ռուսաստանին ցածր գներով:
«Մենք կաթ կմատակարարենք Ռուսաստանին այն գնով, որն անհրաժեշտ ենք համարում, իսկ նրանք թող ռուսաստանցիների համար բարձրացնեն գները, եթե, իհարկե, ռուսները, մոսկվացիները կամ պիտերցիները չեն կշտացել նորզելանդական կաթից»,- նշել է Բելառուսի նախագահը:
Փետրվարի 26-ին «Ռոսսելխոզնադզոր»-ը հայտարարել էր բելառուսական կաթնամթերքի արգելքի մասին: Որպես պատճառ նշված է եղել սպառողների համար մթերքի ոչ անվտանգ լինելը:

Лукашенко пригрозил отомстить России
Об этом заявил президент Белоруссии Александр Лукашенко на встрече с вице-премьером страны Михаилом Русым, передает БЕЛТА.
«Меня спецслужбы информируют, что завезли из Новой Зеландии или откуда-то сухое молоко — появились излишки, и они начинают нас придерживать, пока реализуют то молоко по высоким ценам. Поэтому им не нравится дешевое молоко», — сказал Лукашенко.
Он добавил, что Белоруссия и дальше будет продавать свое молоко в Россию по низким ценам. «Мы им отдадим свое молоко по той цене, которую считаем нужной, а они пусть россиянам увеличивают цену, если там уже русские люди, москвичи или питерцы, объелись новозеландским молоком. Поэтому меня интересует, как решается этот вопрос», — сказал белорусский президент.
Россельхознадзор 26 февраля объявил о запрете белорусской молочной продукции. Впоследствии дата запрета была перенесена на 6 марта. В качестве причины была названа небезопасность продукции для потребителя.