Շվեյցարիան ստուգում է իր բանկերը՝ կապված կոռուպցիոն հետաքննության հետ
Շվեյցարիայի իշխանություններն սկսել են ստուգել երկրի մի շարք բանկեր՝ կապված PDVSA-ի (Petróleos de Venezuela, Sociedad Anonima՝ Վենեսուելայի պետական նավթագազային ընկերություն) կոռուպցիոն գործի հետ, հայտնում է РИА Новости-ն՝ հղում անելով Globovision-ին:
Շվեյցարիայի ֆինանսական շուկայի վերահսկողության վարչության ներկայացուցիչը հայտնել է, որ շփման մեջ է գտնվում PDVSA-ի գործով տարբեր բանկերի հետ:
Նաև ուսումնասիրվում է, թե ինչ կերպ են կիրառվում երկրի նորմերն՝ ուղղված կոռուպցիայի կանխմանը:
Շվեյցարիայում հրաժարվել են բացահայտել բանկերի անունները, սակայն Tages-Anzeiger պարբերականի տեղեկությունների համաձայն, խոսքը Credit Suisse-ի մասին է: Պարբերականը պնդում է, որ Վենեսուելայի էներգետիկայի նախկին նախարար Ներվիս Վիլյալոբոսը որպես կաշառք միլիոնավոր դոլարներ է ստացել՝ արտոնագրերի տրամադրման դիմաց:
Ավելի վաղ Շվեյցարիան ԱՄՆ-ին 51 միլիոն դոլար է փոխանցել, որոնք սառեցվել էին՝ կապված ԱՄՆ-ում PDVSA-ի կոռուպցիոն հետաքննության հետ:

Швейцария проверяет свои банки в связи с расследованием коррупции в PDVSA
Власти Швейцарии проводят расследование о соблюдении рядом банков страны норм по предотвращению отмывания денег в связи с коррупционной схемой в венесуэльской PDVSA, сообщило издание Globovision.
Представитель профильного регулятора FINMA Винсент Матис подтвердил, что он находится в контакте с различными банками по делу PDVSA.
Регулятор в том числе изучает, в какой мере применялись нормы страны, направленные на предотвращение коррупции. FINMA расследует признаки нарушения антикоррупционного законодательства не только по делу PDVSA, но и в целом по южной Америке, уточнил он.
Регулятор отказался раскрывать названия банков, однако, по данным издания Tages-Anzeiger, речь идет в том числе о Credit Suisse. Газета также утверждает, что экс-министр энергетики Венесуэлы Нервис Вильялобос получил миллионы долларов взяток в обмен на льготы при выдаче лицензий.
Ранее Швейцария перевела США 51 миллион долларов, замороженный в связи с расследованием в США коррупции в PDVSA.