ԱՄՆ-ն հաշվարկել է պատժամիջոցների պատճառով Ռուսաստանի պաշտպանական համակարգի կորուստները
ԱՄՆ պետդեպարտամենտի պաշտոնական ներկայացուցիչ Հիզեր Նոյերթը երեկ ճեպազրույցի ժամանակ հայտարարել է, որ «ԱՄՆ հակառակորդներին պատժամիջոցների միջոցով հակազդելու մասին» օրենքի շրջանակներում Ռուսաստանի պաշտպանական-արտադրական համակարգի կորուստները կազմել են միլիարդավոր դոլարներ, հաղորդում է РИА Новости-ն:
«Մենք կարծում ենք, որ կարողացել ենք կասեցնել ավելի քան 3 միլիարդ դոլարի գործարք: Նման գործարքների դադարեցումն, ըստ էության, պատիժ է: Ինչո՞ւ: Քանի որ դա նշանակում է, որ ավելի քիչ գումար է գնում ռուսական բյուջե: Այդպիսով, դա կարելի է հաջողություն համարել Ռուսաստանին պատասխանատվության ենթարկելու գործում»,- ասել է Նոյերթը:
Նա նաև նշել է, որ ԱՄՆ-ի իշխանությունները Ռուսաստանի հետ գործնական շփումների նվազեցման, հատկապես՝ պաշտպանական-արտադրական ոլորտում, հանձնարարական են ստացել:

Госдеп посчитал потери оборонно-промышленного комплекса России из-за санкций
Официальный представитель Государственного департамента США Хизер Нойерт заявила на брифинге, что из-за санкций против России в рамках закона «О противодействии противникам Америки посредством санкций» оборонно-промышленный комплекс потерял миллиарды долларов, сообщает РИА Новости.
«Мы считаем, что мы смогли остановить транзакции на более чем $3 млрд. Прекращение таких сделок, по сути, является наказанием. Зачем? Потому что это означает, что меньше денег уходит в российский бюджет. Таким образом, это можно считать успехом в части привлечения России к ответственности», — сказала Нойерт.
Также представитель отметила, что власти США получили предписание о минимализации деловых контактов с Россией, в особенности с оборонно-промышленным комплексом страны.