«ВТБ»-ն գնել է հայազգի գործարարին պատկանող «Մագնիտ» ընկերության բաժնետոմսերի 29,1%-ը
Ռուսաստանի խոշորագույն «Մագնիտ» առևտրի ցանցի սեփականատեր Սերգեյ Գալիցկին (Հարությունյան) «ВТБ» միջազգային ֆինանսական խմբին է վաճառել ընկերության բաժնետոմսերի 29,1%-ը:
«Մենք ստորագրեցինք «Մագնիտ» առևտրի ցանցի բաժնետոմսերի 29,1%-ի գնման մասին համաձայնագիրը: Այսպիսով, «ВТБ» խումբը դառնում է «Մագնիտ» ընկերության խոշորագույն բաժնետերը: Սերգեյ Գալիցկիին է մնում 3% փաթեթը, նա մնում է մինորիտար բաժնետեր»,- ասել է ֆինանսական խմբի ղեկավար Անդրեյ Կոստինը համաձայնագրի ստորագրման արարողության ժամանակ:
«ВТБ»-ի առաջին փոխնախագահ Յուրի Սոլովևովը հայտնել է, որ այժմ «Մագնիտ»-ը կգլխավորի ընկերության ֆինանսական տնօրեն Խաչատուր Փամբուխչյանը:

Основатель «Магнита» Галицкий-Арутюнян провел сделку на 138 миллиардов
Российский предприниматель, основатель крупнейшей в России розничной сети «Магнит» Сергей Галицкий (настоящая фамилия – Арутюнян), подписал соглашение о продаже международной финансовой группе ВТБ 29,1% акций.
«Мы сейчас подписали соглашение о покупке 29,1% пакета акций ритейлера «Магнит». Таким образом, группа ВТБ становится крупнейшим акционером компании «Магнит». У Сергея Галицкого остается пакет в районе 3%, он остается миноритарным акционером. Сумма сделки составляет порядка 138 миллиардов рублей, одна из крупнейших, наверное, сделок, по крайней мере, в этом году по слияниям и поглощениям», — сказал глава ВТБ Андрей Костин на церемонии подписания сделки.
Первый заместитель председателя ВТБ Юрий Соловьев сообщил, что теперь «Магнит» возглавит его финансовый директор Хачатур Помбухчан.