Պաղեստինը կոչ է արել հրաժարվել Իսրայելը որպես պետություն ճանաչելուց
Երկուշաբթի ավարվել է Պաղեստինի ազատագրման կազմակերպության Կենտրոնական խորհրդի 28-րդ նստաշրջանը, որի արդյունքների համաձայն՝ հայտարարություն է տարածվել: Հայտարարության մեջ, մասնավորապես, ասվում է Օսլոյի համաձայնագրերով նախատեսված անցումային շրջանի ավարտի մասին, հաղորդում է պաղեստինյան Wafa գործակալությունը:
Կենտրոնական խորհուրդը միջազգային հանրությանը կոչ է արել իրականացնել ստանձնած պարտականություններն ու վերջ դնել իսրայելական օկուպացիային, որն էլ հնարավորություն կտա պաղեստինցի ժողովրդին սեփական պետությունն ու մայրաքաղաքն ստեղծել Արևելյան Երուսաղեմում:
Բանաձևն առաջարկում է հրաժարվել որպես պետություն ճանաչել Իսրայելը, քանի դեռ Իսրայելը չի ճանաչել Պաղեստինը՝ որպես անկախ պետություն: Բացի այդ, խորհուրդն Իսրայելից պահանջել է ամբողջությամբ դադարեցնել բնակավայրերի կառուցումը: Ինչպես նաև բանաձևում ասվում է, որ դադարեցվում է Իսրայելի հետ անվտանգության ոլորտում համագործակցությունը:

Палестина призывает отказаться от признания Израиля
В понедельник завершилась 28-я сессия Центрального совета Организации освобождения Палестины. По итогам сессии было распространено заявление, в котором говорится об окончании переходного периода, предусмотренного соглашениями Осло, сообщает официальное информагентство ПА Wafa.
ЦС ООП призвал международное сообщество выполнить взятые на себя обязательства и положить конец израильской оккупации, чтобы дать возможность палестинскому народу создать собственное государство со столицей в Восточном Иерусалиме.
Резолюция предлагает исполнительному комитету ООП отказаться от признания Израиля до тех пор, пока Израиль не признает Палестину в качестве независимого государства в границах 1967 года. Кроме того, ЦС требует от Израиля полностью прекратить строительство в поселениях.
В резолюции также говорится, что Центральный совет принял решение о полном прекращении сотрудничества с Израилем в области безопасности.