ԱՄՆ-ն Ադրբեջանին կոչ է արել ազատ արձակել լրագրող Աֆղան Մուխթարլիին
ԱՄՆ-ն կոչ է անում Ադրբեջանին ազատ արձակել լրագրող Աֆղան Մուխթարլիին, ով 6 տարվա ազատազրկման է դատապարտվել: Այս մասին ասվում է ԱՄՆ Պետդեպարտամենտի հայտարարության մեջ, հաղորդում է РИА Новости-ն:
«Միացյալ Նահանգներն անհանգստացած են, որ Մուխթարլին դատապարտվել է 6 տարվա ազատազրկման: Ըստ հաղորդագրությունների՝ նրան առևանգել են Վրաստանից մայիսի 30-ին և ապա ձերբակալել Ադրբեջանում՝ մաքսանենգության և հարակից այլ մեղադրանքներով, որոնք, ինչպես համարում են Ադրբեջանում, քաղաքականապես մոտիվացված են»,- ասվում է հաղորդագրության մեջ:
Այդ կապակցությամբ ԱՄՆ-ն կոչ է արել ազատ արձակել լրագրողին և բոլոր նրանց, ում ազատազրկել են իրենց հիմնարար ազատությունները պաշտպանելու համար:
Ավելի վաղ ադրբեջանական ԱՊԱ գործակալությունը հայտնել էր, որ Բալաքենի շրջանային դատարանը 6 տարվա ազատազրկման է դատապարտել Մուխթարլիին, ում բերման էին ենթարկել Ադրբեջանի և Վրաստանի սահմանին և ում «անհետացումը» Թբիլիսիից սկանդալի էր վերածվել:
Նշենք, որ ադրբեջանցի լրագրողը 2014թ.-ից ապրում է Վրաստանում, ընդ որում, Ադրբեջաում նրան մեղադրում են եկամուտների թաքցման համար: 2017թ. մայիսին նրա մտերիմները սոցցանցերում հայտնել էին Թբիլիսիից նրա անհետացման մասին: Նույն օրն ադրբեջանական ԶԼՄ-ները տեղեկություններ էին տարածել, որ նրան հարցաքննում են Բաքվում:

США призвали Азербайджан освободить журналиста Мухтарлы
США призывают власти Азербайджана освободить журналиста Афгана Мухтарлы, которого приговорили к шести годам лишения свободы, говорится в заявлении госдепа США, передает РИА Новости.
«Соединенные Штаты обеспокоены тем, что 12 января азербайджанский журналист Афган Мухтарлы был приговорен к шестилетнему тюремному заключению. По сообщениям, господин Мухтарлы был похищен в Грузии 30 мая и впоследствии арестован в Азербайджане по вопросу о контрабанде и связанных с этим обвинениям, которые, как считается, являются политически мотивированными», – говорится в сообщении, поступившем в РИА Новости.
В этой связи, США «призывают правительство Азербайджана освободить господина Мухтарлы и всех тех, кого посадили в тюрьму за реализацию своих основных свобод».
«Мы продолжаем внимательно следить за грузинским расследованием сообщений о похищении и вновь призываем, чтобы оно было полным, прозрачным и оперативным», – добавили американские дипломаты.
Ранее агентство АПА сообщило, что балакенский районный суд Азербайджана приговорил к шести годам лишения свободы азербайджанского журналиста Афгана Мухтарлы, задержанного на границе республики и Грузии, чье «исчезновение» из Тбилиси привело к скандалу.
Мухтарлы с 2014 года проживал в Грузии, при этом в Азербайджане его обвиняли в сокрытии доходов. В конце мая 2017 года знакомые журналиста сообщили в соцсетях о его исчезновении из Тбилиси. В тот же вечер в азербайджанских СМИ появилась информация, что журналиста допрашивают в Баку.