Մակականերն սկսել են զանգվածաբար բռնաբարել եղնիկներին (տեսանյութ)
Հետազոտությունների պատմության ողջ ընթացքում գիտնականներն առաջին անգամ նկատել են, որ ճապոնական մակակաների էգերն ու արուները զանգվածային սեռական հարձակումների են ենթարկում եղնիկներին: Վերջին ժամանակներում գիտնականները Կանադայում գրանցել են կապիկ-եղնիկ 14 տարբեր զույգեր:
Որոշ դեպքերում անգամ էգ մակականերն ընդհատել են այլ կապիկի ու եղնիկի միջև սեռական ակտը: Փոխհարաբերակցության նման տեսակը կարող է շարունակվել մի քանի րոպեից մինչև 2 ժամ: Գիտնականները ենթադրում են, որ երիտասարդ արու մակակաները կարող են հետապնդել եղնիկներին, եթե մեժվել են իրենց ցեղի էգերի կողմից:
Հեռավոր տեսակների միջև զույգավորման միակ դեպքը հանդիսանում է արքայական պինգվինների սեռական հարձակումն արկտիկական ծովակատուների վրա:

Дикие обезьяны стали массово насиловать японских оленей
Исследователи впервые заметили, что самцы и самки японских макак с начала этого года массово совершают сексуальные нападения на оленей. Так, за последнее время учёные из Университета Летбриджа в Канаде наблюдали 14 различных пар обезьяна — олень.
В некоторых случаях самки-макаки прерывали половые акты, начатые между другими обезьянами и оленями. Однако в основном этого не происходило. Такой вид взаимодействия может продолжаться от нескольких минут до двух часов, уверяют учёные. Исследователи полагают, что молодые макаки могут преследовать оленя, чтобы заняться сексом, если их отвергли самцы своего вида.
Учёные отмечают, что сексуальное взаимодействие между близкородственными видами является необычным, но не неслыханным. А единственным случаем сношения, встречающимся между далёкими видами, является сексуальное нападение королевских пингвинов на антарктических морских котиков.